W pracowni Calix wykonujemy różnorodne trybularze czyli akcesoria liturgiczne, które służą do okadzania podczas mszy świętych i uroczystości. Trybularze to szkatułki o różnych kształtach wykonane z metalu z przykrywką i zawieszone na łańcuszkach. Wewnątrz umieszcza się kociołek, a ten z kolei wypełnia się gorącymi kawałeczkami węgla drzewnego, na które sypie się kadzidło. Kadzidło to z substancja zapachowa uwalniana podczas spalania. W liturgii chrześcijańskiej jest to symbol modlitwy, która unosi się od Boga. Kadzidło wykorzystuje się dla podniesienia nastroju podczas nabożeństw i oddania czci osobom świętym. Kadzidło, jak mówi Ewangelia Mateusza, zostało podarowane nowonarodzonemu w Betlejem Chrystusowi przez jednego z Królów.

Dzięki rozżarzonym węgielkom, które wydzielają wysoką temperaturą, substancje żywiczne i zioła uwalniają swoje aromaty, a trybularze pomagają tę woń rozprzestrzeniać. Są wykorzystywane do okadzania Najświętszego Sakramentu, zgromadzonych wiernych, ołtarzy, krzyży, relikwii świętych, wizerunków Chrystusa i wielu innych.

W każdym kościele czy kaplicy muszą być trybularze. Warto zadbać także o ich konserwację i regularne czyszczenie. Podpalaniem węgla i całym procesem przygotowania trybularza powinni zajmować się ministranci, a samym okadzaniem ksiądz.

Trybularze mogą mieć różne wielkości i zdobienia, wszystko zależy od gustu, jak i rangi uroczystości. Mosiężne niklowane mogą mieć różne wysokości. Wyższe liczą około 30cm, niższe około 13cm. Warto zatem wyposażyć kościół w kilka różnych i korzystać z nich zamiennie oraz dostosowując do okazji.

Przeglądaj
Zamknij

Prowadzimy skup: zużytych, uszkodzonych,
niekompletnych naczyń liturgicznych.

Wyślij zapytanie